Pagrindinis Renginiai Drobė ir mūza Drobė ir mūza: Varvara Puškina

Drobė ir mūza: Varvara Puškina


Varvara Puškina
Paryžiaus R. Juliano dailės akademijos (Académie Julian) absolventė

Muziejininkė E. Averina papasakos apie Markučių dvaro šeimininkės Varvaros Puškinos meninį išsilavinimą, gautą Paryžiuje. Bus demonstruojama jos kūrybos kolekcija, saugoma Literatūriniame A. Puškino muziejuje.

Grigorijaus Aleksandrovičiaus žmona Varvara Aleksejevna Puškina nuo mažens mėgo piešti ir tapyti. Daugybė Varvaros eskizų ir etiudų yra saugomi Literatūrinio A. Puškino muziejaus Vilniuje, kuris yra įsikūręs senajame Melnikovų – Puškinų dvare, fonduose. XIX amžiuje vienintele galimybe jaunai bajoraitei įgyti meninį išsilavinimą, buvo mokymasis privačioje menų akademijoje Paryžiuje. 1868 metais atidaryta akademija pavadinta jos įkūrėjo, dailininko Rudolfo Juliano vardu. Joje dėstė žinomi dailininkai, Vaizduojamojo meno mokyklos akademikai. Varvaros Aleksejevnos albume yra išlikę lapai su mesjė Juliano piešimo technikos pratimais.

Mokymasis Juliano Akademijoje truko nuo trijų iki penkerių metų, ten galėjo mokytis kiek mėgėjai tiek ir profesionalūs dailininkai. Užsiėmimai prasidėdavo 8 ryto ir trukdavo iki vėlyvo vakaro. Akademija buvo ypač populiari tarp užsienio studentų ir moterų. Čia išsilavinimą įgavo žymios dailininkės Marija Baškirceva ir Marija Teniševa.

Juliano akademija gyvavo lygiai šimtą metų ir tapo šiuolaikinės Aukštosios dailės mokyklos „Penninghen“ dalimi.

Grįžusi iš Paryžiaus, Varvara Aleksejevna tobulino tapybos įgūdžius ir netgi vykdė žymių dailininkų prašymus darydama jų darbų kopijas. Šeimos archyve yra išsaugoti žymaus rusų tapytojo Julijaus Julevičiaus Kleverio laiškai. Nepaisant savo turimo talento ir prigimtinių gabumų Varvara Aleksejevna pasirinko šeimą ir po dukros gimimo atsisakė profesionalios dailininkės karjeros. Ji mokė piešimo vaikus lopšelyje, našlaičių prieglaudoje ir Puškino gimnazijoje.

Pristatomame filme galima pamatyti Varvaros Aleksejevnos darbus, atliktus įvairiais gyvenimo etapais – nuo studijinių eskizų, artimų žmonių portretų, iki dailių peizažų, nutapytų aliejiniais dažais. Žiūrint į grafiškai pavaizduotą gamtą, galima pamatyti pažįstamas Markučių dvaro, Pavilnio vietas ir Hanibalų – Puškinų gimtos sodybos Michailovskoje erdves.

Teksto sudarytoja muziejininkė Elina Averina
Tekstą vertė muziejininkė Rūta Gluchovaitė

Įėjimas su muziejaus bilietu:
Suaugusiems – 1,20 €
Moksleiviams, studentams, senjorams – 0,60 €
Vietų kiekis ribotas.
Būtina registracija.

Registracija: renginiai@puskinas.lt