Pagrindinis Renginiai Vilniaus istorijos Betliejaus prieglauda „Jasli“ Varvaros ir Grigorijaus Puškinų dvare

Betliejaus prieglauda „Jasli“ Varvaros ir Grigorijaus Puškinų dvare

Koliažas: Varvaros Puškinos nuotrauka, prieglaudos nuotrauka, vaikus vaizduojantys paveikslai

Paskutiniame XIX amžiaus dešimtmetyje Varvara ir Grigorijus Puškinai aktyviai dalyvavo Vilniaus visuomeninio, kultūrinio ir dvasinio gyvenimo raidoje. Jie organizavo labdaros muges, koncertus ir spektaklius, rėmė „Kūdikėlio Jėzaus“ globos namus.

1893 metų spalio 4 dieną į Vilnių atvyko pamokslininkas tėvas Jonas iš Kronštato. „Lietuvos vyskupystės žinių“ 41-ajame numeryje minimas Stebukladario susitikimas su labdaringos organizacijos „Dobrochotnaja kopeika“ atstovais, tarp kurių buvo Grigorijus ir Varvara Puškinai. Tais metais, su tėvo Jono pagalba, buvo atidarytos kelios vaikų ugdymo įstaigos, kurios gavo pavadinimą „Jasli“ ("lopšelis").

Vieną iš šių įstaigų - labdaringos Vilniaus bendrijos „Dobrochotnaja kopeika“ įkurta pirmoji Vilniuje dienos prieglauda dirbančių moterų vaikams. Šioms moterims „Jasli“ tapo vienintele viltimi išgelbėti ir išauklėti mažylį. Šiai įstaigai Puškinai neatlygintinai atidavė du Markučių dvaro teritorijoje buvusius namus, kurie buvo vadinami Betliejaus vasarnamiu. Prieglaudos atidarymas Betliejaus vasarnamyje įvyko 1894 m. gruodžio 31 d. Daugeliui prieglaudos vaikų Varvara Puškina tapo krikštamote, o jų mamoms – krikščioniškos globos ir meilės pavyzdžiu.

Markučių Betliejaus gatvėje buvusi prieglauda egzistavo iki Pirmojo pasaulinio karo, o pati gatvė XX a. viduryje buvo pervadinta į Vilnelės gatvę, tačiau vietos gyventojai šią Markučių dalį iki šiol vadina Betliejumi.

Apie šią vietą, joje veikusią įstaigą bei prieglaudos globotinius ir globėjus vasario 5 d. 12 val. papasakos muziejaus darbuotoja Elina Averina.

Paskaita rusų kalba.

Renginio bilietas – 3,00 €.
Vietų skaičius ribotas.
Būtina registracija: renginiai@puskinas.lt.